• 0538 248 72 62
  • kayseriyarka38@gmail.com

Yarka Tavuk Fiyatları

Yarka Tavuk Fiyatları

Yarka Tavuk Fiyatları

İnsanoğlu yaradılışından bugüne kadar her türlü materyali ihtiyaçları için kullanmıştır. Yeryüzünde var olan birçok hayvanı insanlar kendi ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmaktadır. Bunların arasında taşımacılıktan gıdaya, kıyafetten sağlığa kadar birçok ihtiyaç vardır. Gıda ihtiyaçları için tercih edilen birçok hayvanın etinden sütünden derisinden yumurtasından faydalanılmaktadır. Bu hayvanlar arasında en çok tercih edilen ise tavuktur. Bunun en büyük nedeni ise hem etinden hem de yumurtasından fayda sağlamak olmasının yanında besiciliğinin kolay olmasıdır.

Tavuk eti ve yumurtası dünya üzerinde en çok tüketilen besinler arasında ilk 10 a girmektedir. Besin değeri ve protein açısından yüksek değerlere sahip olması bunun en büyük nedenidir. İnsan vücudunun ihtiyacı olan önemli kaynaklar tavuk ve yumurta da bulunmaktadır.

Ülkemizde yarka tavuk besiciliği önceki yıllara göre ciddi oranda artış sağlayarak Dünya’nın dikkatini çekmekte ve uluslararası arenada hak ettiği yeri almaktadır. Son 10 yılda %40 lara varan tesis artışı ülkemiz ekonomisi açısından önemli faydalar sağlamaktadır. Kümes hayvancılığı ne kadar basit bir iş gibi görünse de mühim olan bazı unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Türkiye coğrafyasının hemen hemen her bölgesi yarka tavuk besiciliğine müsait olması da bizim için ayrı bir önem taşımaktadır. Doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine kadar ülkemizin bütün bölgeleri ve iklim şartları kümes hayvancılığı için müsaittir. O bakımdan her şehirde hiç endişe etmeden kümesler kurulabilir.

Bir çok tavuk ve tavuk besleme çeşitleri bulunmaktadır. Tercih edilen besleme çeşidine göre kümes ve ortamları farklılık göstermektedir. Son zamanlarda insanların tercih ettiği tavuk türü ise Gezen Tavuk olmuştur. Sadece kümeste beslenerek yetişen ve yumurta veren tavuğa göre hem kendisi hem de yumurtası daha lezzetli olmaktadır. Bunun  yanı sıra aslında en önemli olanı ise daha da sağlıklı oluşudur. Sadece kümeste yetişen hayvanların kümes şartları ne kadar iyi olursa olsun doğal ortamlarında olmayışları bazı olumsuz etkiler bırakmaktadır.

Gezen tavukların güneş ışınlarından faydalanmalarının yanı sıra sürekli hareket halinde olmaları doğal gelişimlerini olumlu etkiler. Aynı zamanda doğal ortamlarında olmaları onları psikolojik olarak ta müspet yönde etkiler ve verimliliklerini artırır. Her canlının kendi doğal ortamında her zaman için kaliteyi artırır.

Kümesler bu canlıların evleridir. Burada rahat edebilecekleri ortamlar hazırlanmalıdır. Kümesler şehirlere yakın ve havadar bir bölgede tercih edilmelidir. Kümeslerin havalandırmaları sulama ve beslenme sistemleri, kümes büyüklükleri önemli unsurlardır. Havalandırma sistemleri kümes büyüklüğüne  göre en uygun şekilde kümese yerleştirilmelidir. Beslenecek tavuk sayısına göre kümes büyüklüğü belirlenmelidir. Sulama ve beslenme sistemleri tavukların ve civcivlerin kolayca erişebileceği şekilde dizayn edilmeli. Dışkısından da faydalanılan tavuklar için hazırlanan altlıklar uygun yerlere konmalıdır. Yarka Tavukların rahatça gezebilmeleri için ise dışarıda açık alanda geniş yerler bırakılmalı ve bazı gölgeliklerin yanı sıra dışarıya da sulama sistemi kurulabilir. Kullanılan yem kalitesi yarka tavuk cinsine göre farklılık göstermektedir o bakımdan iyi araştırma yapılarak doğru yem tercihleri yapılmalıdır. Belli dönemlerde hayvanlar veteriner kontrolünden geçmelidir. Bu sağlık kontrolü kesinlikle önemsenmesi gereken bir konu. Tavukların hastalıklardan korunmalarının yanı sıra hastalıklı hayvanların erken teşhisi ile birlikte hastalığın bütün kümese yayılması önlenir ve telef olma olasılığı ortadan kalkar.

admin

Yarka Tavuk Fiyatları” üzerine 29 düşünce

yasardursunYayın tarihi  9:29 am - Tem 24, 2019

Izmirdetavuk besleme tavukyumurtasi satmak istiyorum editorial daimasizinlecalismak istiyorumvadeli yadasenetli tavuk istiyorum2000 3000adet yumurta2000 3000adet cadir kuluckamakinasialmak cep05051076084istiyorumyardimci olursanizsevinirimemekliyim

AnılYayın tarihi  7:52 am - Eyl 15, 2019

Ben yumurta uretim işine gireceğim yakın zamanda en çok yumurta yapan tavuk cinsi yarkami buysa fiyat nedir yakkasik 2 bin adet alacağım

ErkanYayın tarihi  9:33 pm - Eki 15, 2019

Fiyat nedir hocam,yeni başlayacağım için 1000 adet uygun sanırım değilmi?

SeyitYayın tarihi  2:03 pm - Eki 23, 2019

2000 adet alındığında fiyat nedir 2000 adet te ortalama kaç yumurta alabilir iz

UĞURYayın tarihi  8:27 pm - Eki 25, 2019

İzmir bayındır da 2000 gezen tavuk yapmak düşüncesindeyim hangi cinsi önerirsiniz

    adminYayın tarihi  2:48 pm - Kas 6, 2019

    Ataks tavuğunu öneririz çünkü ataks tavuk sıcağa,soğuğa,hastalığa en dayanıklı tavuk cinsi olmakla beraber yumurta renginden dolayı tercih edilmektedir.daha detaylı bilgi için iletişim numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.

HasanYayın tarihi  9:34 am - Eki 31, 2019

Bu tavukların fiyatları nedir?

ÜmitYayın tarihi  5:36 pm - Ara 23, 2019

Yumurtlayan atakz tavuk fiyat almak istiyorum 250 300 adet alınacak nasıl

Umut BaranYayın tarihi  8:36 pm - Nis 24, 2020

Ataks tavukların fiyatı nedir?

ÖmerYayın tarihi  8:35 pm - Nis 27, 2020

200 adet ATAKS almayı düşünüyorum. Yarkalarınız kaç haftalık sertifikalı mı safkan mı satış sonrası teknik destek var mı Aşıları ne durumda?

TahaYayın tarihi  1:54 pm - Ağu 16, 2020

Yılık kac yumurta verimi alırız.

MehmetYayın tarihi  9:51 pm - Oca 25, 2021

500 ataks tavuk almak istiyorum Ağrı’da fiyatını öğrenmek istiyorum

Mesajınızı bırakın

Facebook Sayfamız
Hemen Ara