• 0538 248 72 62
  • kayseriyarka38@gmail.com

Yarka

Yarka

 

Kayseri Yarka olarak sektör içerisinde bugün en üst sıralarda gösteriliyor olmamız bizim aslında bu işi çok iyi profesyonel bir şekilde gerçekleştirdiğimizin de kanıtıdır. Çünkü firmamız müşterilerinin kafasında hiçbir şekilde soru işareti bırakmadan üretimine ve satışına devam eder. Bu güne kadar yarka konusunda hiçbir fikriniz olmayabilir çünkü bu sektöre henüz yeni girmiş ya da yarkanın ne olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Öncelikli olarak size yarka ne demektir bunu belirterek başlamak istiyoruz.

Yarka Ne Demektir?

Yarka bir tavuğun yumurtlamadan önceki son halidir. Kısacası henüz yumurtlamaya başlamamış ancak yumurtlama dönemi içerisine de girmeye hazır olan bir tavuk çeşididir. Tavukçulukta herkesin bildiği üzere bir tavuğun yumurtlama süreci içerisine gelmeden önce yaşaması gereken bir civcivlik dönemi vardır. Bu süreç zahmetli olduğu kadar da özen gerektiren bir konudur. Çünkü burada yapılabilecek sağlıksız yaklaşımlar civcivin de ömrünün kısa olmasına neden olacaktır. İşte tavukların henüz yumurtlamadan önceki 18. Haftasına gelinceye kadar ki isimlerine de yarka denilmektedir.

Civcivlerin yarka dönemine varıncaya kadar gerek veterinerler gerekse uzman yetiştiriciler tarafından kontrol altında bulundurulması gerekir. Özellikle de üretimi gerçekleştirilen alanlarda bu şarttır. Buralarda yarkaların toplu olarak yaşadıklarını düşünecek olursanız burada yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluk doğrudan onun gelişim sürecini etkileyecektir.  Tavukçulukta yarka dönemi tam olarak bir tavuğun 12–18 arasında kalan zamanıdır.  Bu gelişim döneminde tavuğun çok fazla hassas olduğu ortadadır. Çünkü yarkalıktan çıktıktan sonra bir nevi üretim aşamasına girecektir. Ve bu dönemde de tavuğun elverişli olup olmayacağı burada belli olacaktır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz göstergeler ışığında aslında kafanızın da soru işaretleriyle dolu olduğunu biliyoruz ve her türlü tavukçulukla ilgili gelişmeleri bu nedenle sitemizden rahatlıkla takip edebilir ve öğrenebilirsiniz. Yarka sektöründe asıl mesele üretim sahasının da hijyeni ve de rahatlığıdır. Çünkü civcivlerinize ve yarkalarınıza ne kadar iyi bakarsanız onlardan alacağınız verim de bir o kadar fazla olacaktır. Üreticiler zaten bunu bilirler ancak tüketicilerinde bu durumdan haberdar olmalarında fayda vardır. Üretim tesislerinde sağlıksız bir koşullarda yarka üretimi yapıldığında bu doğrudan kümes içerisinde her hayvanı da yakından ilgilendirecektir. Örneğin bir civcivin hastalanması ya da ölmesi diğer tüm civcivleri de yakından ilgilendirecektir. Yani burada yapılabilecek dikkatsiz bir hareket ve davranışta tavukların ömürlerini kısaltacak ve kümeste tüm hayvanların telef olabilmesini de sağlayacaktır.

Eğer ki yarka alacaksanız o zaman tercih etmeniz gereken en önemli konuların başında da firmanın güvenirliği ve garantisi gelmelidir. Çünkü başarılı firmalarla çalıştığınız zaman en iyi kalitede ki yarkalara sahip olursunuz bu da sizin daha fazla kazanmanıza neden olabilecek bir durumdur.

Son dönemlerde yumurta fiyatlarına ya da tavuk fiyatlarına baktığınız da oldukça ileri seviyede olduğunu görebiliyorsunuzdur. Çünkü sektör de aynı zamanda kendini geliştirebilmesi ve yeni yeni tesislere merhaba diyebilmesi için bu tür iyileştirmelere her zaman gebedir. Burada iyi bir firmadan yarka aldığınız da bu sizin daha fazla kazanacağınız anlamına da gelecektir. İşte Kayseri yarka olarak bizler bunun bilincinde hareket etmişiz ve müşterilerimize de bunun garantisini sunabilmişizdir. Sektör içerisindeyseniz ya da dahil olmak istiyorsanız kesinlikle bizi tercih ediyor olmak sizi her zaman bir adım ön plana çıkartacaktır.

Yarka Ne Zaman Yumurtlama Ya Başlar?

Tavukların 20. Haftadan itibaren gelişimlerini tamamladıkları bir dönemi vardır. Ve 21 haftadan sonrada artık yavaş yavaş yumurtlamaya başlayacaktır. Bu süreç sonrasında ise ciddi bir donanımsal alana ve tesise sahipseniz o zaman biraz ciddiyetle gerek yumurta satışı gerekse tavuk satışı ile güzel kazanç sağlayabilirsiniz.

admin

Mesajınızı bırakın

Facebook Sayfamız
Hemen Ara