• 0538 248 72 62
  • kayseriyarka38@gmail.com

Yarka Tavuk

Yarka Tavuk

Bir tavuk yarka olabilmesi için çok aşamadan geçmesi gerekir. Yarka ifadesi 17-20 haftalık arasında olan yumurta tavuklarına verilir. Yumurta sektöründe faaliyet göstermek isteyen ya da bahçelerinde yumurta üretimi yapmak isteyen kişilerin

temin etmesi gereklidir. Yarka olarak aldığınız tavuklar civciv olarak doğmalarından itibaren düzenli ve kontrollü bir büyüme için bakıma alınırlar. Civcivlerin sağlıklı bir şekilde büyümesi için kendilerine özgü kafesleri ya da kümesleri bulunur. Buralarda periyodik olarak kontrol ve bakımları yapılmaktadır. Yarka tavuk için civciv aşamasından itibaren yetiştirmek çok zordur en az iki bakım kümesinin olması gerekir her aşamada farklı bir kümes kullanılmaktadır. Bu da tüm bakım ve kontrolleri iki ya da üç kere yapmanız anlamına geliyor.

Piliç aşamasına gelen tavuklar bulundukları kafeslerden alınırlar ve yumurta kafeslerine konurlar. Burada farklı uygulamalar yapmak gerekir her geçişte farklı yemler, farklı kümesler ve farklı uygulamalar yapmalısınız. Bunca şeyle uğraşmak yerine yarka tavuk satın alarak üretim aşmasına geçmek en mantıklı olanıdır. Yumurta tavukçuluğuna uygun bir kafes hazırlamanı yeterli olacaktır. Aldığınız yarkalar bir hafta içerisinde bu kafeslere uyum sağlarla ve yumurta vermeye başlarlar. Ne kadar büyük ve çok sayıda yarka tavuk temin ederseniz o kadar çok da kazanç elde edersiniz. Kaliteli yumurta üretimi için kesinlikle sağlıklı yarka ve yüksek verim sağlayan cins tavuklar seçilmelidir. Yarka tavuğu piyasası nüfus artışına ve talebe paralel olarak büyümeye devam etmektedir. Yumurta sektörü ve beyaz et sektörü her zaman gözde olmuştur. Bu tarz ürünlere yönelik iş kurmak isteyenlere devlet tarafından da destek sağlanır. Düşük faizli krediler ve hibeler sayesinde sektör içerisinde hızlı büyürsünüz. Günümüzde de devlet tarafından hayvan ve hayvansal gıda üretimine yönelik destek ve hibeler devam etmektedir. Yumurta sektörünün riski çok azdır ve kar oranları çok yüksek olmaktadır. Alacağınız hibe ya da destek kredileriyle kendinize çok güzel bir tavuk çiftliği kurabilirsiniz. Yatırım yapmak isteyenler için yarka tavuğu seçimi çok doğru olacaktır. Yumurtlama dönemine gelmiş tavukları alarak kısa sürede çok kazanç getirecek bir çiftlik kurabilirsiniz. Tavukçuluk sektörü yapılan araştırmalara göre en karlı sektörlerin başında gelmektedir. Riskin az olması ve geri dönüşün kısa sürede sağlanması nedeniyle çoğu kimse bu sektör içerisinde yer almak istemektedir. Canlı tavuk piyasasında yer almak için tavukları civciv olarak almak ve 18-20 hafta beklemek yerine tavukları yarka olarak alıp 1-2 hafta içerisinde yumurta alabilirsiniz. Sektör içerisinde yer alan isteyen küçük, orta ve büyük işletmeciler kaliteli ve sağlıklı yarkaları toptan alarak faaliyete başlayabilirler. Ataks, Lohman Brown cinsi tavuklar yumurta üretimi için en elverişli olanlarıdır.

Bunları hem normal yumurta üretimi için hem de organik yumurta üretimi için alabilirsiniz. Büyük bir işletme kurmayı hedefliyorsanız ve bu konularda tecrübe sahibi değilseniz bu işleri mutlaka bilen kişilerle birlikte yapın aksi takdirde verdiğiz emek, sermaye ve zaman boşa gidebilir. Talebin her zaman olduğu bu sektörde doğru adımları atarak kısa sürede yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. En verimli ırklar seçmeli, sağlık kontrolünün yapıldığı yerlerden almalı ve güvenilir kişilerle işbirliği içerisinde olmanız gerekir.  Yarka yetiştirme işinizi profesyonel olarak yapan yerlerden güvenilir şekilde temin edebilirsiniz. Merdiven altı üretim yapan yerler sizlere zarar verir ve uzun vadede çok zarar edersiniz. Ticarette riskler vardır ancak bu riskleri minimum seviyede tutmak sizin elinizdedir.  Yumurta tavuğu yetiştiriciliği için ülkemizde hala çok büyük bir potansiyel vardır.

 

admin

Facebook Sayfamız
Call Now ButtonHemen Ara