• 0538 248 72 62
  • kayseriyarka38@gmail.com

Yumurta Tavuğu Fiyatları

Yumurta Tavuğu Fiyatları

Yumurta Tavuğu Fiyatları

Dünya da ve ülkemizde tavukçuluk ve yumurta sektörü her geçen gün gelişerek büyümekte. Lezzetli ve sağlıklı besinler zincirinde ön sıralarda yer alan tavuk ve yumurta’ nın ekonomik olması da çokça tüketilmesine sebeptir. Özellikle sağlıklı beslenmek üzere hayatını disipline sokan kişilerin vazgeçilmezi muhakkak ki yumurta’ dır.

Günümüzde hızla büyüyen bu sektör de ister istemez üretim anlamında çeşitli yanlışlar bazen bilerek bazen de bilmeyerek yapılmaktadır. Talebin yoğun olması entegre tesislerin sayısında ciddi artışlara neden olmuştur. Bu nedenle bazen uygunsuz üretim metotları uygulanmış ve sağlıksız besinler elde edilmiştir. Bu durum zamanla fark dilmiş ve tüketici daha sağlıklı besinler arayışına girmiştir.

Yeryüzünde yıllardan beridir tüketilen tavuk ve yumurta gelişmiş sanayinin olmadığı ve ya daha gelişemediği dönemlerde her kişi kendi ihtiyacı kadar hayvan beslemekte ve ihtiyaçlarını bu şekilde karşılamakta idi. Aynı zamanda bunun en temel nedeni daha şehirleşmeye ülkelerdi. Ne zaman ki insanlar köylerini terk ederek şehre yerleşmeye başladı işte o zaman hayvancılık ve tarım gibi üretim performansları sekteye uğradı. Şehirde insanlar ihtiyaçlarını köydeki gibi kendi imkanlarıyla yetiştirdikleri ürünlerle değil bu ürünleri satanlardan almak zorunda kaldılar. Çünkü şehir hayatı tarım ve hayvancılığa müsait değildi. Bu durumu fırsata çeviren yatırımcılar tavuk çiftliği tesisleri kurarak insanların ihtiyaçlarına karşılık vermeye başladılar.

Direkt kümes hayvanı olarak yetiştirilmeye başlanan tavuk daha sonra doğal ortamları ile beraber entegrasyona girdi ve daha lezzetli ürünler elde edildi. Kullanılan yem kalitesi tavukların bulunduğu alanlar ürünün kalitesini direk olarak etkilemektedir. Eğer ki bu işi yapmak istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmeni gerekmektedir.

Çok basit bir iş gibi görünen tavuk besiciliği aslında çok özen gösterilmesi gereken bir iştir. Tavuklar için hazırlana kümesler havadar olmalı nemden uzak tutulmalıdır. Hayvan sayısına göre belli bir büyüklüğe sahip kümesler olmalı. Sulama ve yemleme sistemleri hayvanların kolay ulaşabileceği şekilde dizayn edilmeli. Hayvanların altıkları tavukları rahatsız etmeyecek şekilde ve rahat temizlenebilecek şekilde yerleştirilmeli. Kümes bütün yönleriyle ciddi bir korumaya sahip olmalı ve dışarıdan başka hayvanların girişine mani olunmalıdır. Bu durum tavukları dışarıdan gelebilecek hastalıklardan korur ve telef olmalarına mani olur.

Entegre tesislerin olmazsa olmazları arasında muhakkak ki veteriner’ dir. Hayvanların sağlığı her an kontrol edilmeli ve erken teşhis ile çeşitli sorunların önüne geçilmelidir. Hastalıklı hayvanlar kümesten uzaklaştırılarak hastalığın diğer hayvanlara bulaşması önlenmelidir. Bunların dışında tavukların rahatça gezebilmeleri için dışarıda belli alanlar oluşturulmalı. Çünkü bu alan hayvanın doğal yaşamına kavuşmasının yanı sıra fiziksel gelişimine katkı sağlamaktadır. Dışarıda belli süre geçiren tavuklar doğal beslenmelerinin yanı sıra güneşten aldıkları vitaminlerle etlerinin ve yumurtalarının kalitesi ve lezzeti muhteşem oluyor. Aynı zamanda aşırı güneş ışınlarına maruz kalmamaları için belli bölgelere gölgelikler yapılmalı ve tavuklar ihtiyaç duyduklarında bu gölgeliklere sığınmalıdırlar.

Yumurta tavukları gibi değerli tavukları beslemek için daha çok özen göstermek gerekmektedir. Verimliliklerinin yüksek olması için üzerine titremek gerekmektedir. Yumurta tavuğu fiyatları diğer tavuk fiyatlarına nazaran daha yüksektir. Ancak bu fiyatlara muhakkak ki değmektedir.

admin

Yumurta Tavuğu Fiyatları” üzerine 13 düşünce

Ramazan çölgeçenYayın tarihi  7:16 pm - Ara 7, 2019

Merhaba yumurta tavukçuluğu yapmak ıstiyorum 75o0 adet bazi konularda bilgi almak istiyorum tavuk fiyatlari yem tuketimi gerekli kapali ve acik alan hakkında bilgi almak istiyorum. Saygilarimla

ismail kalebayırYayın tarihi  1:36 pm - Nis 29, 2020

lohman varmı elinizde 100 adet alacam fiyat ne olur

BağcıYayın tarihi  8:29 pm - May 13, 2020

Slm yumurta tavuğu mevcutmu

RamazanYayın tarihi  7:02 pm - Kas 13, 2020

Merhaba bende tavuk almak istiyorum 100 adet kayseriliyim sizce yumurtadan bi karimiz olurmu nerelere sata billiriz bilgi verebilirmisiniz

HasanYayın tarihi  2:34 pm - Eki 4, 2021

Selam aleyküm Urfa’da hazır bir yer kiraladım 1000adet Ataks veya lohman
Tavuk ile yumurta üretimi yapmak
İstiyorum.
Fiyat ve malzeme konusunda da yardım almak istiyorum.
Not:Daha önce sizinle çalışan Hasan ve Hüseyin Şimşek kardeşler tavsiye ettiler

Nebi açıkmaviYayın tarihi  11:27 pm - May 29, 2023

Tinted yarka fiyat almak istiyorum.. En az kaç adet satış yapıyorsunuz,

NecdetYayın tarihi  11:58 pm - Oca 2, 2024

Selamlar mucurda yumurta tavukculuğu için ideal 5 dönüm arazim var.. yumurta tavukculuğu için 100 adetle başlamak istiyorum lohman yarka tercihim fiat alabilirmiyim teşekkürler

Mesajınızı bırakın

Facebook Sayfamız
Hemen Ara