• 0538 248 72 62
  • kayseriyarka38@gmail.com

Tavuk Satışı

Tavuk Satışı

Tavuk satışları giderek artan bir ivme kazanmış durumdadır. Ticari faaliyet olarak tavuk üretimi ve yumurta üretiminde yer almak isteyenlerin sayısının artmasıyla tavuk satışları da giderek artmaktadır. Tavuk sektöründe iki türlü yetiştiricilik söz konusudur birincisi tavuk eti ve tavuk ürünlerinden yararlanmak adına tavuk yetiştiriciliği yapılır. Bu durumda tavuklar civciv olarak alınır belli bir döneme geldiğinden piliç olarak ya da farklı tavuk ürünleri olarak piyasaya sunulur. Bir de tavukların yumurtalarından yararlanmak adına tavuk yetiştiriciliği vardır bunda da tavuklar yarka dönemlerinde satın alınılır uygun koşullarda yetiştirilerek yumurta elde edilir ve piyasaya sürülür. Bu iki çeşit tavuk yetiştiriciliğine yönelik tavuk satışları çok fazladır.

Riske girmemek adına alınan tavukların seçimine çok özen göstermek gerekir. Tavuk alırken hangi koşullarda yetiştiğini kendiniz görmelisini ticarete gireceksiniz ve büyük bir tavuk çiftliği kurmayı planlıyorsanız kesinlikle tavuk satın alacağınız yerleri gidip görmeniz de fayda vardır. Tavuk satışı konusunda internetten faydalanabilirsiniz. İnternet kullanımı sizlere çok sayıda avantaj sağlar çok fazla satış yapan yeri çok kısa sürede görebilir ve ikna olabilirsiniz. Tüm tavuk satışı yapan yerleri tek tek dolaşmanız mümkün değildir. İnternet üzerinden güvenilir ve kaliteli satış yapan yerleri bulabilir. Tavsiyeler ve yönlendirmeler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Kaliteli tavuk satın almak istiyorsanız ucuz tavuk almaktan kaçınmanız gerekir bunun yanında uzak ya da yakın diye bir ayrım yapmak da doğru olmaz. Ticari faaliyette bulunmak istiyorsanız alacağınız riski en aza indirmeniz gerekir. Güvenilir satış yapan yerler hakkında internet üzerinden bilgi alarak gidip birebir görüşmeniz gerekir. Piyasa en verimli takımlar Lohman Brown ve Ataks tavuklarıdır bu tavukların satışının yapıldığı yerleri görebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz. Kanatlı hayvanlar arasında en çok talep gören tür tavuk olmaktadır. Ülkemizde tavuk yetiştiriciliği 1970’li yıllara dayanmaktadır. En çok sevilen ve tüketilen gıdalar arasında gelen tavuk ve tavuk ürünleri ucuz ve kolay erişilebilir olması nedeniyle de tercih sebebi haline gelmiştir. 1970’li yıllarda kısıtlı imkanlarla tavuk üretimi başlamış zaman içerisinde kurulan modern tesislerle birlikte çok büyük bir üretime geçilmiştir. Eskiden tavuk yetiştiriciliği ve yumurta üretimi çok maliyetliyken şimdi oluşturulan standartlar sayesinde daha kolay yapılmaktadır. 2000’li yıllardan sonra ülkemizde et tavukçuluğu ve yumurta üretimi altın çağını yaşamaya başlamış ülkemizde dünyada söz sahibi haline gelmiştir. Bugün çevremize baktığımızda hemen her şehirde tavuk çiftçiliklerinin olduğunu görebilirsiniz. Özellikle ulaşımın ve maliyetin düşük olması nedeniyle büyükşehirlerin civarında yüzlerce tavuk çiftliği vardır. Ülkemizde AB standartları çerçevesinde üretim yapılmakta ve çok sayıda ülkeye ihracat söz konusudur.

Ülkemizin coğrafi konusunda tavuk satışlarından çok etkili olmuştur bir yüzümüzün Asya pazarına dönük olması bir yüzümüzün de Avrupa’ya dönük olması Pazar konusunda bize çok avantaj sağlamıştır. Son derece modern tesislerde dünya standartlarında üretilen et tavukçuluğu ve yumurtalar çok kaliteli bir şekilde dünya pazarlarına sunulmaktadır. Yumurta konusunda iki çeşit söz konusudur bunlar A sınıfı yumurtalar ve B sınıfı yumurtalar A sınıfı yumurtalar yüksek kaliteli olmakta ve insanların tüketimine sunulmaktadır. Bunun yanında üretilen B sınıfı yumurtaların kalitesi daha düşük olduğu için gıda sanayisinde kullanılır. Tavuk satışı çok sayıda aşamadan geçer üretim, pazarlama, satış ve satış sonrası durum bunların hepsinin koordineli bir şekilde takip edilmesi gerekir. Tavuk eti ve yumurtaların bozulmadan taze olarak sunulması için zamanla yarışılır. Kaliteli gıda, düzgün paketleme, sorunsuz taşımacılık ve özenli sunum bu sektörün en önemli parçalarıdır.

 

admin

Facebook Sayfamız
Hemen Ara