• 0538 248 72 62
  • kayseriyarka38@gmail.com

Atak-s Yarka

 

Kayseri Yarka web sitesi üzerinden Atak-s yarka ile ilgili yazılı içerik ve görsel materyallerden yararlanabilirsiniz.

Organik yumurta üretimi için yetiştirilen Ataks yarka cinsi tavuklar çok verimli olmalarıyla bilinmektedir. Organik ürünlerin önemi giderek artmaktadır. Gıdaların daha uzun ömürlü olması ve daha çok üretim için kimyasal kullanımı insanları tedirgin etmiştir. Sağlık uzmanları tarafından da organik gıdaların önemine vurgu yapılması sağlığını düşünen herkesi bu yönde teşvik etti. Günümüzde herkes tükettiği gıdaların organik olmasına özen gösterir hale geldi. Sadece gıdalarda değil eşyalar, günlük kullanıma yönelik her şeyde organik anlayışı yerleşmiş durumdadır. Diğer gıdalara göre biraz daha pahalı olsa da sağlık her zaman daha ağır basmaktadır.

Her gıda türünde organik bulmak çok zordur bu nedenle en çok tüketilen ve erişimi kolay olan gıdalarda organik seçimi önem taşır. Bunlardan birisi de organik yumurtadır üretimi kolay ve talebi yoğun olunca bu sektör herkese çok cazip gelmektedir. Bu sektörde yer alabilmeniz için kesinlikle doğru adımları atmanız gerekir doğru cins tavukların kullanılması ve şartların oluşturulması gerekir. Ticarete girmek için yapılabilecek işlere baktığımızda en kârlı olanlarından bir tanesi de yumurta tavuğu yetiştiriciliğidir. Bu sektör içerisinde kısa sürede tüm pazarlara girebilir ve çok yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Belli bir sermaye ile başlayıp zamanla işinizi büyütürsünüz. Elinizdeki sermaye ile kuracağınız kümes arasında bir orantılama yapmak gerekir. Yumurta tavukçuluğu için gerekli ortamı oluşturduktan sonra yarka tavuk almanız gerekir. Civciv olarak yetiştirmek isterseniz çok daha maliyeli ve zahmetli olacaktır bunu göze almanız gerekir. Az bir sermayeniz varsa ya da hobi olarak yetiştirmek istiyorsanız kesinlikle yarka tavuk almalısınız. Yarkalar arasından en verimli tavuk cinslerinden birisi de Ataks yarkalardır. Ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen tavuk cinsi arasında yer alır. Çok uzun ömürlü olmaları, kaliteli yumurta vermeleri ve çok dayanıklı olmaları üreticileri memnun etmektedir. Ankara Araştırma Enstitü’sü tarafından çok uzun yıllar boyunca yapılan çalışmalar sonrasında üretilen Ataks yarkalar ülkemizin ilk yerli ırkı olarak tarihe geçmişlerdir. Dünyada tavuk yetiştiriciliği ve yumurta üretimi konusunda söz sahibi olan Türkiye’nin kendi ırkını da yetiştirmesiyle birlikte sektör içerisindeki etkiliğimiz daha da artmıştır. Her türlü iklim koşullarına ayak uydurabilen Ataks cinsi tavuklar organik yumurta üretimi yapmak isteyenler tarafından tercih edilir. Yumurtaların krem bej görüntüsü organik yumurta için idealdir. 18 ile 21 haftalık olduktan sonra yumurta üretimine başlayan bu cins tavuklar çok az yem tüketimi yapması nedeniyle de tavuk yetiştiricilerinin gözdesi haline gelmişlerdir.  Salma tavukçuluk sadece ticari amaçlı değil hobi ve bireysel ihtiyaçları karşılamaya yönelik de yapılır. Kendilerine bahçe ya da uygun bir ortam belirleyen kişiler bu tavukları yetiştirerek organik yumurta elde ederler.

Tavuk beslemek hem çok zevklidir hem de kendiniz yetiştirdiğiniz için herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan organik gıdalar elde etmiş olursunuz. Ticari amaçlı yarka tavuklarını yetiştirirken uygun koşullara özen gösterilmelidir. Yumurtaların organik olması için tavukların belli bir ışık alması gerekir. Kümeslerin havalandırması, sulaklar, yemlikler ve diğer araç gereçler standartlara uygun hale getirilmelidir. Yarkaların sağlık kontrolleri de periyodik olarak veterinerler tarafından yapılması gerekir. Bir tavuk hasta olursa diğer tavuklarda bu durumdan etkilenebilir Ataks cins tavuklar çok dayanıklıdır ancak yine de tedbir almakta fayda vardır. Yarka olarak alınan Ataks tavukları üretim için alırken de çok dikkatli seçim yapılmalıdır. Veteriner gözetiminde alınırsa tavuklar hasta olup olmadığını anlamış olursunuz bunun yanında merdiven altı üretim yapılan yerler yerine kesinlikle profesyonel ve kaliteli üretim yapan yerlerden satın almak gerekir.

Facebook Sayfamız
Hemen Ara