• 0538 248 72 62
  • kayseriyarka38@gmail.com

İsa tinted nedir ?

Son yıllarda özellikle tavuk ve yumurta yetiştiriciliği yapan kişiler arasında oldukça sık karşımıza çıkan bir araştırma konusu bulunmaktadır. Isa tinted nedir sorusu tavuk yetiştiriciliğine ve yumurta üretimine merak salmış olan herkes tarafından merak edilmektedir.

İsa tinted ya da tinted bir tavuk ırkıdır. Fransa menşeili olan bu ırkın tavukları özellikle yumurta yetiştiriciliği alanında en çok tercih edilen ırkların başında gelmektedir. Oldukça yeni bir geçmişe sahip olan Isa Tinted ırkı 1978 yılında yetiştirilmeye başlanmıştır. Yumurta tavuğu olarak en verimli ırklardan birisi olan bu ırk Fransız Araştırma Endüstrisi tarafından hibrit yöntemi ile geliştirilmiştir.

Sektörde oldukça farklı bir isme sahip olan TInted ırkın kelime anlamı Fransız araştırma endüstrisinin kısaltılmış hali olarak bilinmektedir. Fransızca Institut Selection Animale kısaltılması olarak verilen bu isim tüm dünya çapında bu şekilde tanınmıştır.

İsa tinted tavuk özellikleri nelerdir

İsa tinted ırkı Fransa çıkışlı olsa da tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılmıştır. Çünkü yumurta üreticileri için en verimli üretim bu ırk sayesinde yapılmaktadır. Tüm dünya ülkelerinde tercih edilen İsa tinted ırkı ülkemizde de çok büyük bir ilgi görmektedir. Özellikle ülkemiz yaşam ve mevsim koşullarına çok uygun olan İsa tinted ırkı ile çok verimli yumurta üreticiliği yapılmaktadır.

İsa tinted ırkının sahip olduğu belli başlı bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler hakkında bilgi almak isteyenler için detaylar aşağıdaki gibidir;

  • İsa tinted ırkının en çok bilinen özelliği en az maliyet ile en çok yumurta üretiminin yapılabilir olmasıdır. Diğer tüm tavuk ırkları ile karşılaştırıldığında yetiştirme ve yumurtlama evresine gelme sürecinde bakım maliyetleri oldukça düşüktür. Çok az bir yem ile oldukça tatmin edici oranlar yumurta veren bu ırk ülkemiz tavuk üreticilerinin de tercihidir.
  • Tavuk yetiştiriciliği ve yumurta üreticiliği sürecinde tavukların bir an önce yumurtlamaya başlıyor olması verimlilik açısından çok önemlidir. İsa tinted ırkının sahip olduğu bu özellik onların en çok tercih edilen yumurta tavuğu olmasının da etkenlerindendir. Bugüne kadar yapılmış olan bilimsel araştırmalar göz önüne alındığında İsa tinted ırkı için verilen bilgiler şu şekildedir; İsa tinted ırkı doğumdan sonra 17 ila 419 haftalık olduğunda ya da yaklaşık olarak 1300 gr bir ağırlığa ulaştığında yumurtlamaya başlamaktadır. İdeal bir İsa tinted için belirlenen ağırlık 1650 kg olarak belirtilmiştir. Bu ağırlığa ulaşan bir İsa tinted ırk için artık yumurtlamanın en verimli evresi olduğu bilinmektedir. Sektörde PİG noktası olarak bilinen ve verimliliğin maksimum düzeyde olduğu bu noktada, yaklaşık olarak iki yıl boyunca aynı verimlilikte yumurtlama söz konusu olacaktır.
  • İsa tinted ırkı için belirlenmiş olan diğer araştırma sonuçları ise şu şekildedir; normal bir tavuk ırkının tüketmiş olduğu yem miktarının çok altında kalan değerlerde yem tüketen bu ırk günlük olarak ortalama 90 gram yem tüketmektedir. Eğer gelişme ve en verimli olan PİG dönemlerinde onların salınmasını ve gezinerek yetişmesini sağlayacak bir ortam sağlanırsa bu günlük tüketim rakamlarının 60-70 grama kadar düştüğü görülmektedir. Bu rakamlar diğer ırklarla karşılaştırıldığında oldukça düşük kalmaktadır.
  • İsa tinted ırkı en verimli yumurta tavukları olarak bilinmektedir. Hem en az maliyetle yetiştirilmekte hem de oldukça iyi rakamlarda yumurta vererek yüksek bir verimlilik sunmaktadır. İsa tinted ırkı için ideal ortamlar sağlandığında yıllık olarak ortalama 290-320 arasında yumurta üretimi yapmaktadır. PİG dönem olarak bilinen en verimli dönemlerinde başka bir ırktan bu rakamlarda üretim alınması söz konusu değildir.

 

 

 

 

Facebook Sayfamız
Hemen Ara