• 0538 248 72 62
  • kayseriyarka38@gmail.com

Atak-s Tavuk

Türkiye’de yetiştirilen ilk yerli yumurta tavuğu olan Ataks tavuk Kanada’dan ülkemize 1995 yılından itibaren getirilerek saf tavuklar üzerinde ıslah ve melezleme çalışması neticesinde üretilmiştir. Uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalar ve geliştirmeler sonucunda ortaya çıkarılmış olan Ataks tavuk verim noktasında da diğer tavuk türlerine göre çok daha iyi sonuçlar vermiştir. Özellikle organik tavuk üretiminde ve yetiştiriciliğinde Ataks tavukları çok fazla talep görmektedir.

Bu ırkın yetiştirilmesinde Kayseri Yarka Üretim ve Satış Firması olarak bizler yılların vermiş olduğu tecrübeye dayanarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Ataks tavuk melezleme şeklinde üretilmiş ve yıllık yumurta verimine baktığımızda ise 280-310 arasında yumurta vermektedir. Ataks tavuklar civcivlikten yetişkinliğe geçtiği 16-18 hafta sonunda artık yavaş yavaş yumurtlamaya da başlayacaktır. Bu tavukların verim süresi ise 3 yıldır. Bu süre içerisinde belirtilen oranlarda günlük yumurta verirler.

Ataks tavuklar ortalama olarak günlük 80-100 gram yem yerler. Dolayısıyla burada yumurtaların gramları da 58-65 gram arasında değişiklik göstermektedir. Yumurtalarının renkleri grip ve bej renginde olmakla birlikte yurt dışınca tavuk ithaline karşı üretilmiştir. Günümüzde tavuk yetiştiricilerinin büyük bir kısmı çiftliklerinde bu türü beslemeye özen gösteriler ilk yerli tavuk olmalarından dolayı da sürekli olarak geliştirilerek iyileştirildikleri de bilinmektedir. Ataks tavuk Türkiye Patent Enstitüsü tarafından da tescillenmiştir.

Kötü hava koşullarına karşı dayanıklı olmalarından dolayı da birçok şehirde rahatlıkla büyütülebilir. İyi bakılan bir Ataks tavuğunun hastalanmayacağını da söyleyebiliriz.

Ataks Yumurta Tavuğu

Ataks tavuk dış görünüşleri itibariyle de diğer çeşitlerine göre daha koyu renklere sahiptir. siyah renk ağırlıklı olur. Gagalarında kesiklik yoktur. Organik tavukçuluk sektörü içerisinde en uygunu olan tavuklardan iyi bir verim alınması isteniyorsa o zaman mutlaka birinci kandan olmaları gerekir. Yani burada görünüşü her siyah olan tavuk için Ataks demek doğru olmayacaktır. İşte bunun içinde tavuklarınızı satın aldığınız firmayı çok iyi tercih etmeniz gerekir.

Firmamız Kayseri Yarka bu noktada size sağlayacağımız tavuk çeşitlerimizle birlikte yıllardır sektör içerisinde olmamız ve iyi tavuklar üretmemiz müşteri memnuniyetinin de oluşturulmasını sağlamıştır. Unutulmaması gereken nokta tavuklarında bir canlı oldukları dolayısıyla bir canlıya nasıl bakılması ve büyütülmesi gerekiyorsa o şekilde hareket etmek gerekir.

Ataksların özelliklerinden birisi de meralama ve otlamadaki kabiliyetleridir. Oldukça yüksek bir kabiliyete sahip olan bu cinsler sakin görünümlüdür ve kötü çevre şartlarına karşı da dayanıklıdır. Yemleri değerlendirebilmek gibi bir yetenekleri vardır. Eğer verim almak isteniyorsa o zaman mutlaka kumu da sevdiklerini bilmek gerekir.

Ataks tavuğunu yetiştirmenin avantajlarının yanı sıra dezavantajları da vardır. Örneğin çok fazla yem tüketirler lakin verimlerine göre yedikleri yemi de hak ettiklerini söyleyebiliriz. Olgun bir Ataks tavuğu 1300-2200 kg arasında olur. Yumurtalarının boyutları ise L ve çift sarılıdır.

Facebook Sayfamız
Hemen Ara