• 0538 248 72 62
  • kayseriyarka38@gmail.com

Lohman Tavuk

Tavuk ve yumurta sektörü içerisine girdiyseniz o zaman ilginizi çekebilecek olan bir takım tavuk türleri vardır. Bu tavuk türleri arasında da dikkatleri üzerine çeken Lohman tavuk olmuştur.  Lohman tavuk cinsinde eğer ki aşılarına ve günlük düzenlerine dikkat ederseniz o zaman herhangi bir şekilde hastalanmasının da önüne geçmiş olursunuz. Tavuk yetiştiriciliğinde tavuğun bakımı ve korunması önemli bir konudur.

Tavukçuluk sektörüyle alakalı olanlar çok iyi bilirler ki bir tavuktan doğru verimin alınabilmesi için bir takım unsurlar vardır. Örneğin tavukların yaşadıkları yerin konforudur. Kümeste ısı ve aydınlatma düzeyine dikkat etmek gerekir. Bu iki konuya özen gösterdiğinizde ise karşılığını daha kaliteli yumurtalar şeklinde alabilirsiniz. Üstelik günlük yumurta sayısının artırılmasında da bu çok önemli bir konudur. Lohman tavukları halk arasında yumurta tavuğu olarak bilinirler ve bu tavukların yumurtlamaya başlayabilmeleri için 4-5 ay geçmesi gerekir. Bugün yumurta sektörü içerisine bulunan pek çok firma bu tavuk türünü beslerler. Bizlerde Kayseri Yarka olarak bu tavuk türüne önem vermekte ve üretimini sağlamaktayız. Amacımız kaliteli tavuk cinslerini kaliteli üretim tesisimizde üreterek müşterilerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak. Bunu yılların bize vermiş olduğu deneyim, tecrübe sayesinde de çok iyi başarmış bulunuyoruz.

Bir tavuğun ömrü bakımla alakalıdır. Eğer ki siz kümesinizde beslediğiniz tavuğunuzun yem kalitesinden tutunda aşılarına ve kümes ortamına varıncaya kadar hepsiyle yakından ilgileniyorsanız bu durumda alacağınız verimde bir o kadar yüksek olacaktır. Lohman tavuk türlerinin özelliklerinden birisi de yaşayacakları yere öyle kolay kolay alışamadıklarıdır. Belki bu durum ilk başta bir dezavantaj gibi görünse de bu tavukların yaşadıkları yere uyum sağladıklarında da verimleri en az köy tavuklarından alınacak verim kadar olacaktır. Bu da üreticilerin bir anlamda Lohman tavuk beslemesindeki en önemli nedenlerin başında gelmektedir. Lohman tavuklar çift sarılı yumurta verebilirler. Bunun yanı sıra folluk dışına da yumurtlayabilecekleri için aynı anda bir folluk içerisinde olması gerekenden çok daha fazla yumurta görülebilir.

Aşağıda Lohman tavuk beslemek isteyen üreticilerin ve çiftçilerin mutlaka bilmeleri gereken birkaç önemli başlık belirtilmiştir.

Lohman Brown tavukları 17-18 haftalık olduktan sonra yumurta vermeye başlarlar.

Günlük bir Lohman tavuk ortalama olarak 90-100 gram kadar bir yem yiyebilir.

İyi bakılmaları ve gerekli koşulların sağlanması durumunda Lohman Brown tavuklarının yıllık olarak yumurta verim adetleri 300-330 arasında değişiklik gösterir.

Bir Lohman tavuğunun salma tavukçulukta ömrü 2 yıldır.

Yumurtalarının ağırlıkları ise 1,75-2,5 kg arasında değişebilir.

Lohman Brown tavukları yalnız yumurta üretiminde değil aynı zamanda et tavukçuluğunda da tercih edilebilir. Etleri oldukça lezzetlidir.

Yumurtadan kesildikten sonra bile doğal ve gezen tavuk şeklinde satışı gerçekleştirilebilir.

Salma tavukçuluk sektörü içerisinde değerli ve en çok tercih edilmiş türlerden birisidir.

Facebook Sayfamız
Call Now ButtonHemen Ara