• 0538 248 72 62
  • kayseriyarka38@gmail.com

Gezen Tavuk

Tavuk ve yumurta yüz yıllardır insanoğlunun besin kaynakları arasında önemli bir yere sahiptir. Bakımının kolay olması ve aynı zamanda hem etinden hem de yumurtasından faydalanılması tavuk besiciliğini cazip hale getirmektedir. Da ha önceleri insanların yaşam alanlarının köy ortamları olması kişilerin kendi hayvanlarını kendilerinin beslemesine olanak sağlamaktaydı. Ancak günümüz dünyasında herkesin kendi hayvanlarını besleyerek besicilik yapması maalesef mümkün değil. Bunun en büyük nedenlerinden birisi köyden kente göçün aşırı derecede olması. Bu göç köy hayatını nerdeyse bitirme noktasına getirmiştir. Hal böyle olunca insanlar gıda ihtiyaçlarını kendileri üretemediklerinden dolayı bakkal, market, manav ve kasap gibi satış yerlerinden temin etmek zorunda kaldı. Çünkü şehir hayatı kişisel besiciliğe imkan vermedi. Çok katlı barınma yerlerinde üreticilik yapmak mümkün değildir.

İnsanların bu gıda ihtiyaçlarını karşılamak için yatırımcılar tamamen entegre olan tesisler inşa ettiler. Bu tesislerde tavuk besiciliği yapılarak yumurta üretimleri yapıldı. Hala gelişerek devam eden bu üretim tesisleri günümüzde azımsanmayacak derecededir. Ülkemizde de önemli bir yere sahip olan tavuk besiciliği ciddi oranda yapılmaktadır.

Her ne kadar basit bir iş gibi görünse de önemli nüanslara dikkat edilmezse hem istenilen verim alınmaz hem de hayvanların toplu halde ölümlerine yani telef olmalarına neden olunur. Çiftliğin kurulacağı yerden tesisin entegrasyonuna kadar her şey çok mühimdir.

Gezen Tavuk Fiyatları

Tavuk besiciliği için kurulacak tesisi şehirden kısmen uzakta ve havadar bir yerde tercih edilmelidir. Tavuk üretiminin de çeşitleri vardır. Kümes tavuğu ve salma tavuk gibi. Yapılacak kümesler tavuk sayısına göre belirlenmeli. Tavukların rahat bir ortamda yaşamaları sağlanmalı. Yemleme ve sulama sistemleri tavuk ve civcivlerin rahatça ulaşabilecekleri noktalarda olmalı. Böylelikle bu canlılar her ihtiyacına kolaylıkla ulaşıp rahat bir ortamda olursa verimleri de bir o kadar iyi olacaktır. Altıkları her zaman kontrol edilmeli, çok nemli bırakılmamalıdır. Eğer dışkıları kuru ve toz gibi ise hayvanların yeteri kadar su içmediği sonucuna varılır. Sulama sistemleri gözden geçirilerek bu sorun ortadan kaldırılmalı. Hayvanlar belli aralıklarla veteriner hekimlerin kontrollerinden geçirilerek hayvanlarda oluşabilecek hastalıkların önüne geçilmelidir.Tavuk besiciliği itina ile yapılması gereken bir besicilik türüdür. Çünkü direkt olarak insan sağlığını ilgilendirmektedir. Yapılacak ve ya gözden kaçak küçük bir hata insanların sağlığının bozulmasına neden olabilir. O nedenle tavukların ve kümeslerin bakımları her daim zamanında yapılmalıdır. Tavukların beslenmesinde kullanılan yemler de tavuk çeşidine göre değişmektedir. Yetiştirilen tavuğa göre en kaliteli yemler tercih edilmelidir.

Her canlı bir gelişim sürecinden geçer. Yani doğar gelişir büyür ve ölür. Tavuklarda böyledir. Tavukların yumurtalarından çıkan canlının genel adı civcivdir. Civcivler 20 günlük olunca ferik adını alır ta ki 45 günlük olana kadar. Bu 45 gün sonundan ilk yumurta verdiği araya ise YARKA denir. Yarka tavukların yumurta verme dönemine gelmeden önceki gelişim dönemidir. Yarka tavuğun ciddi bir alıcı piyasası mevcuttur. Özellikle yarka tavuk satışı ülkemizde itina ile üzerinde durulan bir konudur. Yarka sürecinde olan tavuklar bu hassas dönemi iyi bakımla geçirirler ise yumurtlama dönemindeki süreci de bir o kadar iyi olur.

Tavuk besiciliği her yönüyle iyi bir tercihtir. Çünkü hem tavuk hem yumurta hem de tavuk gübresi satış anlamında değerlendirilmektedir. Her birinden iyi bir verim almanın yolu oyunu kurallarına göre oynamaktır. Önerileri kulak ardı etmediğiniz taktir de maksimum seviyede verim ve kaliteye ulaşmak mümkündür.

Gezen Tavuk Türleri

Tavuk ve yumurta sektörü günümüzde dünyanın en önde gelen sektörleri arasında yerini aldı. Ülkemizde devlet teşvikleri ile birlikte hız kazanan bu sektör piyasaları oldukça olumlu etkilemiştir. Özellikle organik tavuk ve organik yumurta sektörün lideri konumundadır. Daha önceki yıllarda az sayıda üretilen tavuk ve yumurtalarda insanlar organik kelimesine ihtiyaç duymamak ta idi. Lakin günümüzde aşırı üretim olması beslenen tavuk ve elde edilen tavuğun kalitesini düşürdü. Bunu en büyük sebebi ise rekabetin üst seviyede olması. Tabi ki bu durum insan sağlığını da olumsuz etkiledi. Hızlı ve ucuz üretim için olumsuz koşullarda yetiştirilen tavuklar sağlığımızı direkt olarak etkilemeye başladı. Bu durumu fırsat bilen akıllı üreticiler daha zahmetli olan organik tavuk ve yumurta işine girdiler. Bu durum aslında herkesin hoşuna gitti. Organik ürünlerin diğer ürünlere göre daha sağlıklı olması tüketici adına bir tercih sebebi olmuştur. Aynı zamanda üretici açısından da tercih sebebi olmasının en büyük nedeninin diğer üretime göre organik üretimin daha karlı olması. Üretici açısından karlı tüketici açısından sağlıklı olan organik tavuk ve tavuk ürünleri dünyada da hak ettiği ilgiyi görmüştür. Hakkında yüzlerce makale yazılmış her kesimin değer verdiği uzmanlar tarafından dile getirilmiştir. Fabrikasyon ürünlerin kansere varan zararları dünya sağlık örgütleri tarafından defalarca dile getirilerek raporlar hazırlanmıştır. Ülkemiz insanları da bu uyarılara son zamanlarda daha çok kulak kabartmaya başlamıştır. İnsan sağlığının her şeyden daha önemli olduğu unutulmamalıdır.

Yumurta üreticiliği yapmak isteyenler yarka tavuk satış yerlerinden tavuklarını almadan önce ora ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmalıdırlar. Hayvanların hangi ortamlarda ne şartlarda yaşadıkları oldukça önemlidir. Gerekli belgeleri kontrol edilmelidir. Her zaman denetim altında olan bu entegre tesislere ait bilgileri devletin ilgili kurumlarından da temin edilebilir.

Pazarda büyük payı olan tavuk ve yumurta sektörü her geçen gün güçlenerek büyümekte. Bu pazardan kendi payını almak isteyen her yatırımcı iyi bir ar-ge çalışması ile bu işin ilk adımını atmış olur. Daha sonrasında tavuk çeşitlerinden herhangi birini tercih etmeli. Organik üretim düşünenler için Lohman ve Ataks cinsleri iyi bir tercih olabilir. Çünkü bu cinsler organik üretim için en elverişli ırklardır. Özellikle Ataks ülkemizde üretilen ilk hibrit tavuk olma özelliğine sahip olması bizim iklimlerimize uyumlu olduğunun bir göstergesidir. Doğal ortamı sağlanan bu canlılar daha lezzetli ürünler vermektedir. Bu cins tavuklarında Yarka Satışları yapılmaktadır.

Bu makalemizde bahsettiğimiz konular tavuk besiciliği yapmayı düşünenler için faydalı bilgiler barındırmaktadır. Anlatılanları dikkate aldığınız sürece bu konuda başarılı olmamanız için bir neden yoktur.

 

 

 

 

Facebook Sayfamız
Call Now ButtonHemen Ara