• 0538 248 72 62
  • kayseriyarka38@gmail.com

İSA TİNTED

                Salma yumurta tavukçuluğunda tercih edilebilecek ırklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır Dayanıklı fiziki yapısı, az yem tüketimi ve yıllık %97 oranında yumurtlama verimi vardır. Fransa’ya ait bu saf kan yumurta tavuğu ırkının 1980 li yıllardan itibaren Fransız Araştırma Enstitüsü tarafından hibrit yöntemi ile üretimine başlanmıştır. Endüstrinin ismi olan Institut Selection Animale kuruluşunun kısaltması olarak İSATİNTED YARKA adını almıştır. Dünyada ise White Tinted ve Nowa Tinted olarak iki farklı renkte bulunmaktadır. Yumurta tavuğu üreticileri için mükemmel özelliklere sahip bir ırk olan İSA TİNTED veya NOWA TİNTED; ülkemiz iklim koşullarına kolay uyum sağlaması, bakımının kolay olması, %97-100 lük yaşam gücü, az yem tüketimi ve yüksek kalitede yumurta verimi ile salma yumurta tavukçuluğunda ideal ırklar arasında yerini almıştır. Köy tavuğu yumurtası üretimi yapmak isteyen girişimciler için TİNTED tavuk detay özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.
      TİNTED YARKA, beyaz parlak tüylere sahip, uysal, minimum yem ile maksimum yumurta üretimi sağlayan, diğer tavuk ırklarına kıyasla sağlık açısından daha dayanıklı düz beyaz renk yumurta tavuğudur. Günlük yem tüketimi ortalama 100-110 gr. dır. Salınarak bakıldığı takdirde
günlük yem tüketimi 90-100 gr. a kadar düşmektedir. Uygun bakım-beslenme ve kümes koşullarında yıllık ortalama 320-350 arasında yumurtlar. 17-20 haftalarda 1350 gr ortalamasıyla yumurtlamaya başlayarak – 20-22 haftalarda Pik e erişirler ve iki yıl boyunca maksimum düzeyde yumurtlama yaparlar. 29. haftada en yüksek verim düzeyine ulaşırlar.
       İSA TİNTED’in yumurta rengi köy yumurtası rengiyle uyumlu açık krem/ kırık beyaz tonlarındadır ve açık renk köy yumurtası olarak adlandırılır. Yumurtaları kalın kabuklu ve XL boyutta olup ortalama 68-72 gr . arasındadır. TİNTED YARKA yumurtlama evresine geldiğinde 1.34- 1.80 kg. arasında ağırlığa erişir.Yetişkin ağırlığı ortalama 1700 gr dır. TİNTED YARKA TAVUK aktif bir yapıya sahip olduğu için salma tavukçulukta yemlemeden maksimum düzeyde faydalanabilmektedir.Salma tavukçuluğa uygun olarak yetiştirilen yarkaların gaga kesimi veya dağlaması yapılmalıdır. Çünkü gagaları kesik tavuklar yemlemeden minimum yem sarfiyatı ve kanibalizm (gagalama) sorunları ortadan kalkmaktadır.

 

İsa Tinted Yumurta Tavuğu Irkı

İsa Tinted ırkı 1978’li yıllarda Fransa tarafından üretilmiş olan bir ırktır. Fransız Araştırma Endüstrisi tarafından üretilen bu ırk bugün tüm dünya ile birlikte ülkemizde en çok tercih edilen yumurta tavuğu ırkı olarak bilinmektedir.

İsa Tinted ırkının en çok tercih edilen ırklardan olmasını sağlayan birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden en önemlisi İsa Tinted ırkı ülkemiz yaşam ve doğa koşullarına ayak uydurabilmektedir. Tinted civcivleri güçlü ve dayanıklı bir yapıdadır. Her tür hava koşulunda dahi büyümeyi ve pik aşamasına ulaşabilmeyi sürdürmektedirler.

Güçlü ve dirençli olması ile birlikte az maliyetle çok verimli olması da onları değerli kılmaktadır. Günlük oldukça az miktarlarda yem tüketen İsa Tinted’ler bu yem tüketimi ile maksimum rakamlarda yumurtlamaktadırlar. Ve bu özel ırkın yumurtlamış olduğu tüm yumurtalar köy yumurtası ile eşdeğer tutulmaktadır.

İsa Tinted ırkı bakım olarak ta oldukça kolay bir cinstir. Onlar için nem ve rutubetten uzak, havadar ortamlarda sağladığınızda başka özel bir ihtiyaçları olmayacaktır. Günde 16 saat kadar aydınlıkta kalabilmeleri maksimum verimlilik için yeterli olacaktır. Sadece az miktarda yemlerini vermeniz ve onlar için salınabilecekleri bir ortam sağlamanız İsa Tinted ırkından en yüksek yumurta verimliliğini almanızı sağlayacaktır.

İsa Tinted Yarka Adının Kaynağı

İlk olarak Fransa’da üretilen ve bugün tüm dünyada en verimli yumurta tavuğu olarak bilinen İsa Tinted ırkının bu ismi dikkat çekmektedir. Tinted ya da İsa Tinted  olarak bilinen bu ırk ismini Fransız Araştırma Endüstrisi’nden almıştır.

Şöyle ki, İsa Tinted ırkı ilk olarak Fransız Araştırma Endüstrisinde üretilmiştir. Adı Institut de Selection Animale olan bu kuruluşun ilk harflerinde oluşturulan bir kısaltma ile bu ırka sahip olduğu isim verilmiştir. Ve ırkın tüm dünyada bilinen bu isimle tanıtımı yapılmıştır.

İsa Tinted Irk Özellileri

İsa Tinted ırkından olan yumurta tavukları beyaz ve parlak renklidir. Oldukça dayanıklı bir fiziki yapıları vardır. Daha civcivken bile zorlu yaşam şarltarına kolaylıkla ayak uydurabilecek ve direnebilecek bir güçte olurlar. Bu nedenle bakımları her zaman oldukça kolaydır.

İsa Tinted ırkı çok az yem tüketimi ile bilinmektedir. Bir İsa Tinted yumurta tavuğu için günlük olarak ortalama 90 gr yem belirlenmiştir. Eğer ırkın salınarak yetişmesini sağlayabiliyorsanız bu yem tüketimi 60-70 gramlara kadar düşmektedir. Ki bu rakamlar tavuk yetiştiriciliği ve yumurta üretimi için çok ideal rakamlardır.

İsa Tinted ırkı az yem yemesinin yanında maksimum verimlilikte yumurtlaması ile daha da değerli olmaktadır. Yetişkin ve pik yapmış olan bir İsa Tinted yumurta tavuğu yılda ortalama olarak 290-320 adet yumurta yumurtlamaktadır. Ve iki yıl kadar pik döneminde kalabilmektedir.

İsa Tinted ırkı doğumundan sonra 17. haftadan itibaren artık yumurtlamaya başlamaktadır. 17 ila 19. haftalarda yaklaşık olarak 1350 gr ağırlığa ulaşan bu ırk için pik dönemi 22. Haftadan itibaren başlamaktadır. Ve yetişkin bir İsa Tinted tavuğu yaklaşık olarak 1650 gr gelmektedir.

İsa Tinted Yumurta Özellikleri

İsa Tinted yumurta ırkı olarak bilinmektedir. Çok az bir maliyetle en yüksek verimlilikte yumurta üretmesi onların en önemli özellikleridir. Burada önemli olan bir detay daha söz konusudur. O da az maliyetle üretilmiş olan yumurtaların da çok verimli ve değerli olmasıdır. İsa Tinted ırkı yumurtaları köy yumurtası ile eş değerde tutulmaktadır.

Bu ırkın üretmiş olduğu yumurtalar kırı beyaz ve bej renkte ve XL boyutta olmaktadır. Ve kalın kabuklu olması ile dikkat çekmektedir.

 

 

 

Facebook Sayfamız
Hemen Ara